
Chemi-Con
Product No:
EKY-500ELL182ML40S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.508
2.508
10
2.0292
20.292
50
1.77118
88.559
100
1.549735
154.9735
500
1.180774
590.387
1000
1.033172
1033.172
2500
0.996274
2490.685
5000
0.959376
4796.88
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 16 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1800 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | EKY-500E |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.226 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.71 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |