
Chemi-Con
Product No:
EKY-500ELL271MK15S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0355
1.0355
10
0.78945
7.8945
50
0.65588
32.794
100
0.56487
56.487
500
0.437304
218.652
1000
0.376561
376.561
2500
0.35227
880.675
5000
0.334048
1670.24
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 61 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 270 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EKY-500E |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 630 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.26 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |