
Chemi-Con
Product No:
EKY-500ELL2R2ME11D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.323
0.323
10
0.22515
2.2515
50
0.15789
7.8945
100
0.13528
13.528
500
0.10146
50.73
1000
0.08568
85.68
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 2.5 Ohms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Base Product Number | EKY-500E |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 17.2 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 43 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |