
Chemi-Con
Product No:
EKY-500ELL561MM15S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.6625
1.6625
10
1.311
13.11
50
1.13639
56.8195
100
0.98344
98.344
500
0.743052
371.526
1000
0.655642
655.642
2500
0.611933
1529.8325
5000
0.590083
2950.415
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 54 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | EKY-500E |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 965 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.93 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |