
Chemi-Con
Product No:
EKY-500ELL681MK30S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3395
1.3395
10
1.06115
10.6115
50
0.91979
45.9895
100
0.79591
79.591
500
0.601369
300.6845
1000
0.530613
530.613
2500
0.495235
1238.0875
5000
0.477556
2387.78
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 30 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 680 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EKY-500E |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.386 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.31 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |