EKY-630ELL221MJ25S
Chemi-Con
Product No:
EKY-630ELL221MJ25S
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KY
Package Bulk
Ratings -
Impedance 46 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Base Product Number EKY-630E
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 675 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.35 A @ 100 kHz