EKY-630ELL331MK20S
Chemi-Con
Product No:
EKY-630ELL331MK20S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KY
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Base Product Number EKY-630E
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C