EKY-630ELL681ML25S
Chemi-Con
Product No:
EKY-630ELL681ML25S
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL
Ratings -
Impedance 25 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Base Product Number EKY-630E
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.56 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.6 A @ 100 kHz