EKY-630ELL821MM25S
Chemi-Con
Product No:
EKY-630ELL821MM25S
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KY
Package Bulk
Ratings -
Impedance 24 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Base Product Number EKY-630E
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.68 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.8 A @ 100 kHz