
Chemi-Con
Product No:
EKY-6R3ELL272MJ30S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8835
0.8835
10
0.67355
6.7355
50
0.55993
27.9965
100
0.482125
48.2125
500
0.373255
186.6275
1000
0.321414
321.414
2500
0.300675
751.6875
5000
0.285133
1425.665
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 31 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 6000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | EKY-6R3E |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.4325 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.91 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |