EKYA101ELL6R8ME11D
Chemi-Con
Product No:
EKYA101ELL6R8ME11D
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 100V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KYA
Package Bulk
Ratings -
Impedance 1.4 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 6.8 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 50 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 125 mA @ 100 kHz