EKYA160ELL103MLP1S
Chemi-Con
Product No:
EKYA160ELL103MLP1S
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
Ratings -
Impedance 15 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.0685 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.61 A @ 100 kHz