EKYA160ELL332MK25S
Chemi-Con
Product No:
EKYA160ELL332MK25S
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Ratings -
Impedance 27 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.6725 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.23 A @ 100 kHz