EKYA250ELL102MJ20S
Chemi-Con
Product No:
EKYA250ELL102MJ20S
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KYA
Package Bulk
Ratings -
Impedance 46 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 840 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.4 A @ 100 kHz