
Chemi-Con
Product No:
EKYA250ELL680ME11D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3705
0.3705
10
0.2565
2.565
50
0.17936
8.968
100
0.15371
15.371
500
0.115273
57.6365
1000
0.097337
97.337
2500
0.092216
230.54
5000
0.087096
435.48
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYA |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 400 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 68 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 7000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 100 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 250 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |