
Chemi-Con
Product No:
EKYA500ELL102ML25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.976
1.976
10
1.6017
16.017
50
1.39783
69.8915
100
1.223125
122.3125
500
0.931931
465.9655
1000
0.815432
815.432
2500
0.786315
1965.7875
5000
0.757188
3785.94
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYA |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 25 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.2775 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.555 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |