EKYA500ELL122ML25S
Chemi-Con
Product No:
EKYA500ELL122ML25S
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KYA
Package Bulk
Ratings -
Impedance 25 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.2775 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.555 A @ 100 kHz