
Chemi-Con
Product No:
EKYA500ELL222MLP1S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.907
2.907
10
2.35125
23.5125
50
2.05162
102.581
100
1.795215
179.5215
500
1.36781
683.905
1000
1.196829
1196.829
2500
1.154079
2885.1975
5000
1.111338
5556.69
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYA |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 19 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.3625 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.15 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |