
Chemi-Con
Product No:
EKYA500ELL471MK20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2065
1.2065
10
0.9519
9.519
50
0.8246
41.23
100
0.713545
71.3545
500
0.539144
269.572
1000
0.475722
475.722
2500
0.444011
1110.0275
5000
0.428146
2140.73
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYA |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 45 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 830 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.66 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |