
Chemi-Con
Product No:
EKYA500ELL821MK25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.501
1.501
10
1.18275
11.8275
50
1.02543
51.2715
100
0.887395
88.7395
500
0.670491
335.2455
1000
0.591603
591.603
2500
0.552159
1380.3975
5000
0.532446
2662.23
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYA |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 34 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.17 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.95 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |