EKYA630ELL152MLP1S
Chemi-Con
Product No:
EKYA630ELL152MLP1S
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KYA
Package Bulk
Ratings -
Impedance 19 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.437" (36.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.74 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.9 A @ 100 kHz