EKYA6R3ELL332MJ25S
Chemi-Con
Product No:
EKYA6R3ELL332MJ25S
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KYA
Package Bulk
Ratings -
Impedance 42 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.2375 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.65 A @ 100 kHz