
Chemi-Con
Product No:
EKYB100ELL103MLP1S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5935
2.5935
10
2.09665
20.9665
50
1.8297
91.485
100
1.60094
160.094
500
1.2198
609.9
1000
1.067325
1067.325
2500
1.029211
2573.0275
5000
0.991088
4955.44
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 14 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.468 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.08 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |