EKYB100ELL121ME11D
Chemi-Con
Product No:
EKYB100ELL121ME11D
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KYB
Package Bulk
Ratings -
Impedance 290 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 136 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 340 mA @ 100 kHz