
Chemi-Con
Product No:
EKYB100ELL123ML40S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.9355
2.9355
10
2.37025
23.7025
50
2.06872
103.436
100
1.810225
181.0225
500
1.379191
689.5955
1000
1.206785
1206.785
2500
1.163693
2909.2325
5000
1.120592
5602.96
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 13 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 12000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.587 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.22 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |