
Chemi-Con
Product No:
EKYB101ELL151MJ30S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0165
1.0165
10
0.8018
8.018
50
0.69502
34.751
100
0.60154
60.154
500
0.45448
227.24
1000
0.401014
401.014
2500
0.374281
935.7025
5000
0.360905
1804.525
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 53 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 540 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.35 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |