
Chemi-Con
Product No:
EKYB101ELL181MK20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.235
1.235
10
0.97565
9.7565
50
0.84569
42.2845
100
0.73188
73.188
500
0.552976
276.488
1000
0.48792
487.92
2500
0.455392
1138.48
5000
0.439128
2195.64
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 48 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 180 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 572 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.43 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |