
Chemi-Con
Product No:
EKYB101ELL271MK30S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.634
1.634
10
1.2901
12.901
50
1.11796
55.898
100
0.96748
96.748
500
0.730968
365.484
1000
0.644974
644.974
2500
0.601977
1504.9425
5000
0.580469
2902.345
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 33 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 270 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 975 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.95 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |