
Chemi-Con
Product No:
EKYB101ELL561MLP1S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.755
2.755
10
2.22775
22.2775
50
1.94427
97.2135
100
1.701355
170.1355
500
1.296237
648.1185
1000
1.134214
1134.214
2500
1.093706
2734.265
5000
1.053198
5265.99
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 20 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.3 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.6 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |