
Chemi-Con
Product No:
EKYB101ELL681ML40S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.0685
3.0685
10
2.4852
24.852
50
2.16885
108.4425
100
1.89772
189.772
500
1.445862
722.931
1000
1.265134
1265.134
2500
1.219952
3049.88
5000
1.17477
5873.85
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 18 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 680 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.74 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.9 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |