
Chemi-Con
Product No:
EKYB101ELL821MMP1S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.4675
3.4675
10
2.79775
27.9775
50
2.40616
120.308
100
2.18234
218.234
500
1.62279
811.395
1000
1.51087
1510.87
2500
1.454916
3637.29
5000
1.426938
7134.69
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 18 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.83 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.05 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |