
Chemi-Con
Product No:
EKYB160ELL121ME11D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3325
0.3325
10
0.2337
2.337
50
0.16359
8.1795
100
0.140315
14.0315
500
0.105203
52.6015
1000
0.088844
88.844
2500
0.08417
210.425
5000
0.079486
397.43
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 290 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 120 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 136 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 340 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |