
Chemi-Con
Product No:
EKYB160ELL222MJ30S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9975
0.9975
10
0.7866
7.866
50
0.68191
34.0955
100
0.590045
59.0045
500
0.445835
222.9175
1000
0.393386
393.386
2500
0.367156
917.89
5000
0.354046
1770.23
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 27 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.6725 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.23 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |