
Chemi-Con
Product No:
EKYB160ELL271MF11D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.399
0.399
10
0.27455
2.7455
50
0.19209
9.6045
100
0.164635
16.4635
500
0.1235
61.75
1000
0.104291
104.291
2500
0.0988
247
5000
0.093318
466.59
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 150 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 270 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 7000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 270 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 540 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |