
Chemi-Con
Product No:
EKYB160ELL392ML20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.843
1.843
10
1.4516
14.516
50
1.25799
62.8995
100
1.0887
108.87
500
0.822548
411.274
1000
0.725781
725.781
2500
0.677398
1693.495
5000
0.653201
3266.005
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 25 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3900 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.9575 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.61 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |