
Chemi-Con
Product No:
EKYB160ELL471MHB5D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.627
0.627
10
0.44555
4.4555
50
0.33725
16.8625
100
0.293645
29.3645
500
0.217531
108.7655
1000
0.184898
184.898
2500
0.174021
435.0525
5000
0.163153
815.765
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 87 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 7000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 420 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 840 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |