
Chemi-Con
Product No:
EKYB160ELL472MM20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.052
2.052
10
1.6606
16.606
50
1.44913
72.4565
100
1.267965
126.7965
500
0.966074
483.037
1000
0.84532
845.32
2500
0.815128
2037.82
5000
0.784938
3924.69
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 21 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.55 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |