
Chemi-Con
Product No:
EKYB160ELL682MM25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5175
2.5175
10
2.0349
20.349
50
1.77612
88.806
100
1.55401
155.401
500
1.184023
592.0115
1000
1.036013
1036.013
2500
0.99902
2497.55
5000
0.962018
4810.09
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 17 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 6800 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.0005 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.53 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |