
Chemi-Con
Product No:
EKYB250ELL151MF11D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4655
0.4655
10
0.32015
3.2015
50
0.2242
11.21
100
0.19209
19.209
500
0.144096
72.048
1000
0.121676
121.676
2500
0.115273
288.1825
5000
0.10887
544.35
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 150 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 7000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 216 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 540 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |