
Chemi-Con
Product No:
EKYB250ELL152MK20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1495
1.1495
10
0.90915
9.0915
50
0.78755
39.3775
100
0.68153
68.153
500
0.514957
257.4785
1000
0.454376
454.376
2500
0.42408
1060.2
5000
0.408937
2044.685
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 27 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1500 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.338 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.23 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |