
Chemi-Con
Product No:
EKYB250ELL222MK25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5295
1.5295
10
1.2103
12.103
50
1.04918
52.459
100
0.90801
90.801
500
0.686033
343.0165
1000
0.605321
605.321
2500
0.564965
1412.4125
5000
0.544796
2723.98
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 24 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.8975 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.53 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |