
Chemi-Con
Product No:
EKYB250ELL682ML40S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.9925
2.9925
10
2.41775
24.1775
50
2.11033
105.5165
100
1.846515
184.6515
500
1.406836
703.418
1000
1.230982
1230.982
2500
1.187016
2967.54
5000
1.143059
5715.295
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 13 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 6800 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.587 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.22 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |