
Chemi-Con
Product No:
EKYB250ELL682MMN3S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.116
3.116
10
2.51845
25.1845
50
2.19811
109.9055
100
1.923275
192.3275
500
1.465394
732.697
1000
1.282215
1282.215
2500
1.236425
3091.0625
5000
1.190626
5953.13
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 14 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 6800 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.299" (33.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.587 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.22 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |