
Chemi-Con
Product No:
EKYB350ELL102MJ30S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.026
1.026
10
0.8113
8.113
50
0.703
35.15
100
0.60838
60.838
500
0.459667
229.8335
1000
0.405584
405.584
2500
0.378546
946.365
5000
0.365028
1825.14
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 27 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.338 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.23 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |