EKYB350ELL182ML20S
Chemi-Con
Product No:
EKYB350ELL182ML20S
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KYB
Package Bulk
Ratings -
Impedance 25 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.566 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.61 A @ 100 kHz