
Chemi-Con
Product No:
EKYB500ELL102MM20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.2135
2.2135
10
1.78885
17.8885
50
1.56142
78.071
100
1.366195
136.6195
500
1.040896
520.448
1000
0.910784
910.784
2500
0.878256
2195.64
5000
0.845728
4228.64
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 25 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.56 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.6 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |