
Chemi-Con
Product No:
EKYB500ELL152MLN3S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.546
2.546
10
2.06055
20.6055
50
1.79797
89.8985
100
1.5732
157.32
500
1.198653
599.3265
1000
1.048828
1048.828
2500
1.01137
2528.425
5000
0.973912
4869.56
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 19 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1500 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.89 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.15 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |