
Chemi-Con
Product No:
EKYB500ELL272MMP1S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.6005
3.6005
10
2.9051
29.051
50
2.49793
124.8965
100
2.265655
226.5655
500
1.684692
842.346
1000
1.568507
1568.507
2500
1.510414
3776.035
5000
1.481373
7406.865
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 13 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.075 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.1 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |