
Chemi-Con
Product No:
EKYB500ELL560MF11D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4085
0.4085
10
0.285
2.85
50
0.19931
9.9655
100
0.17081
17.081
500
0.128079
64.0395
1000
0.108158
108.158
2500
0.102467
256.1675
5000
0.096767
483.835
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 200 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 56 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 7000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 154 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 385 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |