
Chemi-Con
Product No:
EKYB630ELL182MMP1S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.2775
3.2775
10
2.64575
26.4575
50
2.27506
113.753
100
2.0634
206.34
500
1.534364
767.182
1000
1.428534
1428.534
2500
1.375628
3439.07
5000
1.349171
6745.855
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 17 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1800 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.142 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.57 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |